روی ایران تاکسی زورگیری شناسایی پلیس آگاهی

روی: ایران تاکسی زورگیری شناسایی پلیس آگاهی ماشین پراید اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بزرگ‌ترین بودجه‌بگیران در خردادماه،کدام سازمانها هستند؟

شفاف سازی یکی از سیاست هایی است که دولت روحانی کج دارومریز پیگیری می کند و اگرچه نسبت به صحبت های پیاپی مسئولان و «باید»های مکرر پشت تریبون ها، قدم های عملی برد

بزرگ‌ترین بودجه‌بگیران در خردادماه،کدام سازمانها هستند؟

بزرگ ترین بودجه بگیران در خردادماه،کدام سازمانها هستند؟

عبارات مهم : صندوق

شفاف سازی یکی از سیاست هایی است که دولت روحانی کج دارومریز پیگیری می کند و اگرچه نسبت به صحبت های پیاپی مسئولان و «باید»های مکرر پشت تریبون ها، قدم های عملی برداشته شده است دراین باره بسیار کوچک هست، ولی در مقایسه با دیگر قوا، شایان تأمل و تحلیل است.

بزرگ‌ترین بودجه‌بگیران در خردادماه،کدام سازمانها هستند؟

نگاهی به پرداخت های خزانه کشور در خرداد، نشان می دهد دو صندوق ورشکسته بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی نیروهای مسلح چگونه پرهزینه ترین دستگاه های کشور در این ماه بوده اند؛ مسئله ای که به مثابه زنگ خطری جهت دولت است تا از سقوط اقتصادی بزرگ ترین صندوق بازنشستگی کشور، یعنی شرکت تأمین اجتماعی، جلوگیری کند. حضور شرکت بیمه سلامت در نیمه بالایی این جدول نیز بسیار معنادار است و بعد از آن می توانیم به وزارت بهداشت و درمان که پرهزینه ترین وزارتخانه دولت در خرداد بوده هست، اشاره کنیم.

صداوسیما و حوزه های علمیه نیز بزرگ ترین دستگاه های فرهنگی بودجه بگیر در این ماه بوده اند. آمدوشد و لابی های سیاسی جهت گزینش مدیران صندوق های بازنشستگی و نوع هزینه کرد آنها، افشانشدن فهرست واردکنندگان دارو و اقلام درمانی از سوی وزارت بهداشت و نبود شفافیت در مجموعه های اقتصادی وزارت کار و پاسخ گونبودن و تاریکی مطلق صندوقچه اسناد اقتصادی صداوسیما، نمونه هایی از شفافیت نداشتن چند دستگاه بزرگ بودجه بگیر خرداد هستند؛ مسئله ای که نشان می دهد شفافیت، آن کیمیایی که با فساد در یک منزل هم نشین نمی شود، هنوز میهمان دستگاه های اجرائی و غیراجرائی کشور ما نشده است.

در فهرست روبه رو تنها هزینه های جاری، یارانه های مستقیم و هزینه های اجتناب ناپذیر دستگاه ها محاسبه شده است و مواردی مانند حقوق و دستمزد پرسنل این دستگاه ها از گردونه محاسبات خارج شده است اند.

شفاف سازی یکی از سیاست هایی است که دولت روحانی کج دارومریز پیگیری می کند و اگرچه نسبت به صحبت های پیاپی مسئولان و «باید»های مکرر پشت تریبون ها، قدم های عملی برد

صندوق بازنشستگی کشوری

صندوق بازنشستگی کشوری دومین صندوق بازنشستگی بزرگ کشور و البته بزرگ ترین صندوق بازنشستگی ورشکسته کشور عزیزمان ایران هست. این صندوق سال هاست از نظر اقتصادی ورشکسته محسوب می شود و با وابستگی بیش از 70درصدی به بودجه عمومی کشور، یکی از بزرگ ترین ردیف های هزینه ای دولت کشور عزیزمان ایران در سال های اخیر را اشغال کرده هست. امسال دولت موظف شده است بیش از 30 هزار میلیارد تومان به این صندوق کمک مالی کند تا از بعد هزینه های دستمزی و درمانی بازنشستگان کشوری برآید. صندوقی با سرمایه های کلان بربادرفته و مدیرانی که پیاپی تعویض می شوند.

نمونه ای کوچک تر از آنچه در صورت ادامه سیاست های غلط دولت ها در زمینه صندوق های بازنشستگی، روزی گریبان صندوق تأمین اجتماعی را هم خواهد گرفت. صندوق بازنشستگی کشوری از ابتدای خرداد تا 11 تیر در مجموع دوهزارو716میلیاردو 666 میلیون و 700 هزار تومان بودجه گرفته است که بزرگ ترین هزینه دولت در ماه خرداد بوده هست. صندوق بازنشستگی کشوری از ابتدای سال تاکنون نیز جمعا هفت هزارو596میلیاردو 666میلیون و 700 هزار تومان بودجه گرفته است که تقریبا یک چهارم بودجه 30هزارو 234 میلیاردی مصوب آن در امسال هست. به عبارت راحت تر، تا این لحظه دولت به تعهد خود عمل کرده و یک چهارم بودجه صندوق بازنشستگی کشوری را در یک چهارم ابتدایی سال پرداخت کرده است.

بزرگ‌ترین بودجه‌بگیران در خردادماه،کدام سازمانها هستند؟

تأمین اجتماعی نیروهای مسلح

سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح یکی دیگر از صندوق های بازنشستگی کشور است که دومین دستگاه بزرگ بودجه بگیر در محدوده اول خرداد تا 11 تیر بوده هست. این صندوق که وظیفه حمایت از بازنشستگان نیروهای مسلح را برعهده دارد و اگرچه به علت ماهیت نظامی آن، امکان دسترسی به بسیاری از اطلاعات اقتصادی آن وجود ندارد، ولی همین قدر می توان گفت که احتمالا این صندوق زیاد از صندوق بازنشستگی کشوری به بودجه قوه مجریه وابسته است.

سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح با بودجه 23 هزارو 251 میلیاردتومانی اش در سال 97 یکی از بزرگ ترین ردیف های هزینه ای دولت را به خود تخصیص داده شده است داده، شرکت تأمین اجتماعی نیروهای مسلح در سه ماهه بهار و تا 11 تیر جمعا شش هزارو 413 میلیارد و 389 میلیون و 700 هزار تومان بودجه گرفته که کمی زیاد از یک چهارم بودجه مصوب هر سال هست. به عبارت بهتر راجع به این صندوق بازنشستگی نیز می توان گفت که دولت به تعهد خود عمل کرده و یک چهارم بودجه آن را در یک چهارم ابتدایی سال پرداخت کرده است.

شفاف سازی یکی از سیاست هایی است که دولت روحانی کج دارومریز پیگیری می کند و اگرچه نسبت به صحبت های پیاپی مسئولان و «باید»های مکرر پشت تریبون ها، قدم های عملی برد

بنیاد شهید و امور ایثارگران

بنیاد شهید و امور ایثارگران سومین دستگاه بودجه بگیر ماه خرداد از نظر میزان بودجه دریافتی هست. بنیاد شهید و امور ایثارگران که یک ماه بعد از انقلاب، با دستور رهبر كبير انقلاب به ریاست مهدی کروبی جهت پیگیری به خانواده شهدا و آسیب دیدگان انقلاب اسلامی تشکیل شده است بود، هم اکنون وظیفه حمایت از خانواده های بیش از 220 هزار شهید، 500 هزار جانباز و 50 هزار آزاده را برعهده دارد.

بزرگ‌ترین بودجه‌بگیران در خردادماه،کدام سازمانها هستند؟

این بنیاد از ابتدای خرداد تا 11 تیر به جز بودجه پرداخت حقوق و مزایای کارکنان، جهت سایر هزینه های خود هزارو 189میلیارد و 114میلیون و 600 هزار تومان بودجه گرفته هست. این بنیاد از ابتدای سال جاری، دو هزارو 869 میلیارد و 276میلیون و 879 هزار و 15 تومان جهت هزینه های غیرحقوق کارکنانش بودجه گرفته است که تقریبا یک چهارم بودجه بنیاد شهید در سال 97 است و به عبارت دیگر، یک چهارم بودجه این بنیاد در یک چهارم ابتدایی سال پرداخت شده است است.

شرکت بیمه سلامت ایران

سازمان بیمه سلامت ایران، چهارمین دستگاه بودجه بگیر ماه خرداد، از ابتدای خرداد تا 11 تیر جمعا 875 میلیارد تومان بودجه دریافت کرده هست. این شرکت از تجمیع بخش های متفاوت شرکت بیمه خدمات درمانی و صندوق های بیمه ای آن در سال 91 شکل گرفته است و وظیفه دارد همه جمعیت کشور را از یک بیمه پایه ای درمان برخوردار کند.

بااین حال عدم ساختن فرهنگ راجع به نحوه استفاده از این بیمه، عدم نظارت مناسب و جدی بر نظام پزشکی و استفاده آنان از این بیمه و غلبه فرهنگ درمان گری بر پیشگیری، عملا این طرح را به مرحله ای رسانده است که با وجود هزینه های نجومی، در جهت ارائه خدمات به جامعه چندان موفق نبوده هست. شرکت بیمه سلامت به طورکلی باید در سال 97 چیزی نزدیک به 11 هزار میلیارد تومان بودجه بگیرد که از این مقدار دو هزارو 480 میلیارد تومان آن را تاکنون دریافت کرده است که نشان می دهد دولت کمی زیاد از یک پنجم بودجه طرح سلامت را در یک چهارم ابتدایی سال پرداخت کرده است.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دیگر دستگاه بزرگ بودجه بگیر در ماه خرداد بوده هست. این وزارتخانه به جز هزینه های اختصاصی هرکدام از دانشگاه های علوم پزشکی که مستقلا به حسابشان واریز می شود و فارغ از بودجه ای که جهت پرداخت حقوق و مزایای کارکنانش دریافت می کند، در بازه زمانی ابتدای خرداد تا 11 تیر، 751 میلیاردو 245 میلیون و 900 هزار تومان بودجه گرفته هست. این بودجه فارغ از هزینه های مجزایی مانند یارانه دارو و شیرخشک یا کمک به اجرای سیاست های جمعیتی کشور و کم شدن قیمت دارو و واکسن و کیسه خون است که مستقلا از خزانه پرداخت می شوند. دولت در امسال و تاکنون 105 میلیاردو 625 میلیون تومان یارانه دارو و شیرخشک و 87 میلیاردو 300 میلیون تومان نیز بابت کمک به اجرای سیاست های جمعیتی کشور پرداخت کرده هست. البته تاکنون توضیح دقیقی راجع به اینکه سیاست های جمعیتی کشور که درحال حاضر زیاد کردن جمعیت است چگونه اجرا می شوند، داده نشده است.

وزارت امور اقتصادی و دارایی

این وزارتخانه نیز به جز بودجه ای که جهت پرداخت حقوق پرسنل خود دریافت می کند 732میلیاردو 531 میلیون و 810هزار تومان در حد فاصل اول خرداد تا 11 تیر دریافت کرده است و مجموع دریافتی این وزارتخانه غیر از حقوق پرسنلش، در سه ماهه ابتدایی سال به هزارو211میلیاردو 242 میلیون و 910 هزار تومان می رسد.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اگرچه بیشترین بودجه مصوب سال 97 بین وزارتخانه های متفاوت کشور را دارد، ولی در ماه خرداد ششمین دستگاه از نظر بودجه دریافتی است و در فاصله اول خرداد تا 11تیر درمجموع 727میلیاردو 581هزارو 800 هزار تومان بودجه دریافت کرده است.

وزارت جهاد کشاورزی

وزارت جهاد کشاورزی هشتمین دستگاه با بیشترین بودجه دریافتی در خردادماه است که موفق شده است به جز حقوق پرسنل خود، 589میلیاردو 885میلیون و 500هزار تومان بودجه دریافت کند. بخشی از این بودجه را یارانه مستقیم دولت به بخش کشاورزی تشکیل می دهد.

کمیته امداد امام خمینی

کمیته امداد امام خمینی(ره) که تنها سه هفته بعد از انقلاب با نشانه پشتیبانی از محرومان و مستضعفان و خودکفاکردن آنها تشکیل شده است هست، هم اکنون یک میلیون و 510هزار خانواده را زیر پوشش خود قرار داده و در ماه خرداد 351میلیاردو 625میلیون و 900هزار تومان بودجه دریافت کرده تا نهمین دستگاه بزرگ بودجه بگیر ماه خرداد باشد.

صداوسیما

نام صداوسیما این روزها حسابی به اقتصاد گره خورده هست. از تعرفه تبلیغاتی میلیاردی اش جهت هر دقیقه تبلیغات تا شرکت های اقماری اش که در لیست های پیاپی دریافت ارز دولتی ردپایشان وجود دارد و از ماشین تا خوراک دام وارد کشور کرده اند. این دستگاه عریض و طویل در ماه خرداد 317میلیاردو 780 میلیون تومان بودجه گرفته است که قسمتی از بودجه هزارو 600 میلیارد تومانی آن در امسال هست. این اعداد فارغ از بودجه صد میلیون دلاری صداوسیما از صندوق توسعه ملی است.

وزارت آموزش وپرورش

وزارت آموزش وپرورش فارغ از حقوق پرسنلش، با 223میلیاردو 79میلیون و 588هزار و 500 تومان یازدهمین دستگاه بودجه بگیر بزرگ در ماه خرداد بوده است که نشان می دهد اگر حقوق پرسنل و فرهنگیان آموزش وپرورش را از کل بودجه این دستگاه کم کنیم، آن گاه دیگر نمی توان این وزارتخانه را جزء وزارتخانه های پرخرج کشور دانست.

کم شدن قیمت دارو و واکسن

دولت در خرداد 182میلیاردو 850 میلیون تومان جهت کم شدن قیمت دارو، واکسن، کیسه خون و شیر خشک پرداخت کرده هست. این بزرگ ترین هزینه مستقل دولت جهت یک نشانه خاص در ماه خرداد است.

شرق

واژه های کلیدی: صندوق | میلیون | دستگاه | وزارت کار | بازنشستگی | وزارت بهداشت | وزارت جهاد کشاورزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs