روی ایران تاکسی زورگیری شناسایی پلیس آگاهی

روی: ایران تاکسی زورگیری شناسایی پلیس آگاهی ماشین پراید اخبار حوادث

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی عده‌ای گمان می‌کنند پول نفت را بردند، خوردند و رفت پی کارش / وزیر نفت

وزیر نفت ضمن تشریح آخرین اوضاع عملکرد وزارت نفت، توضیحاتی را در مورد گزارش تفریغ بودجه ۹۵ ارائه کرد. 

عده‌ای گمان می‌کنند پول نفت را بردند، خوردند و رفت پی کارش / وزیر نفت

وزیر نفت: عده ای گمان می کنند پول نفت را بردند، خوردند و رفت پی کارش

عبارات مهم : ایران

وزیر نفت ضمن تشریح آخرین اوضاع عملکرد وزارت نفت، توضیحاتی را در مورد گزارش تفریغ بودجه ۹۵ ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، بیژن زنگنه با حضور در برنامه نگاه یک با اشاره به اوضاع گازرسانی در زمستان سال گذشته گفت: سال گذشته گازرسانی در مازندران دچار مسئله بود که این مسئله با راه اندازی خط دامغان – ساری – نکا برطرف شد. از سوی دیگر خط ششم سراسری هم در حال تکمیل است ولی از مردم درخواست می کنیم در مصرف گاز صرفه جویی کنند.

عده‌ای گمان می‌کنند پول نفت را بردند، خوردند و رفت پی کارش / وزیر نفت

برداشت کشور عزیزمان ایران از پارس جنوبی زیاد از برداشت قطر است

وی ادامه داد: در دی ماه سال گذشته روزانه ۴۷۰ میلیون متر مکعب گاز از پارس جنوبی برداشت می شد که امسال به ۵۵۳ میلیون متر مکعب رسیده است و جهت نخستین بار تولید گاز کشور عزیزمان ایران از میدان یکسان پارس جنوبی از قطر زیاد شده است هست. به طور کلی ۱۱ فاز پارس جنوبی در دولت یازدهم به بهره برداری رسید و در سال ۹۷ پنج فاز تازه هم به بهره برداری می رسد و ۱۴۰ میلیون مترمکعب گاز ترش از دریا برداشت می شود. فاز ۱۴ نیز سال ۹۸ به مدار خواهد آمد.

وزیر نفت ضمن تشریح آخرین اوضاع عملکرد وزارت نفت، توضیحاتی را در مورد گزارش تفریغ بودجه ۹۵ ارائه کرد. 

برداشت نفت خام از میادین غرب کارون به ۳۰۵ هزار بشکه رسید

وزیر نفت با اشاره به برداشت نفت خام از میدان های یکسان نیز گفت: تولید در دی ماه از میادین یکسان غرب کارون به ۳۰۵ هزار بشکه رسید و تقریبا دو برابر شد. تا تیرماه سال ۹۷، ۵۰ الی ۶۰ هزار بشکه به این میزان اضافه می شود.

سوخت مایع نیروگاه ها امسال به زیر ۱۰ درصد می رسد

عده‌ای گمان می‌کنند پول نفت را بردند، خوردند و رفت پی کارش / وزیر نفت

زنگنه در ادامه با تاکید بر اینکه در حال حاضر بیش از ۹۱ درصد جمعیت کشور عزیزمان ایران از گاز طبیعی استفاده می کنند، اظهار کرد: همه شهرهای کشور به جز چند شهر در سیستان و بلوچستان و ۷۶ درصد جمعیت روستایی کشور از گاز طبیعی استفاده می کنند. این گازرسانی از منابع صرفه جویی سوخت مایع صورت گرفته و دولت منبعی نداشته است.

وی ادامه داد: در سال ۹۲، ۴۳ درصد سوخت مصرفی نیروگاه ها سوخت مایع بود که امسال به زیر ۱۰ درصد می رسد.

وزیر نفت ضمن تشریح آخرین اوضاع عملکرد وزارت نفت، توضیحاتی را در مورد گزارش تفریغ بودجه ۹۵ ارائه کرد. 

میزان مصرف بنزین کشور هر سال حدود ۸ درصد رشد می کند

وزیر نفت با بیان اینکه فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس ابتدای امسال افتتاح شد، گفت: در حال حاضر ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو در این پالایشگاه تولید می شود. تا آخر سال نخستین تولید از فاز دوم شروع خواهد شد ولی همچنان کمبود بنزین داریم لیکن تولید ماشین تقاضا را زیاد کردن می دهد.

عده‌ای گمان می‌کنند پول نفت را بردند، خوردند و رفت پی کارش / وزیر نفت

زنگنه با بیان اینکه هر سال ۷ تا ۸ درصد تقاضا جهت سوخت زیاد کردن پیدا می کند، گفت: آخرهای سال آینده فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به مدار خواهد آمد ولی تا زمانی که مصرف بالاست نمی توان وقت دقیقی جهت اینکه کشور عزیزمان ایران چه زمانی صادرکننده نفت می شود، اعلام کرد.

تولید از بعضی میادین نفتی کم کردن یافته است

وی با بیان اینکه مجموع برداشت نفت از میدان آذر و لایه های نفتی پارس جنوبی حدود ۶۰ هزار بشکه در روز هست، تصریح کرد: تولید از میدان های دیگر نه تنها زیاد کردن نیافته بلکه کم کردن نیز یافته است لیکن ما با کمبود منابع مواجه هستیم و حتی نگهداشت تولید نداشتیم.

وزیر نفت ادامه داد: اگر چاره ای اتخاذ نشود در سال آینده شاهد افت تولید نفت هستیم. البته راهکارهایی اندیشیده شده است که یکی از آنها استفاده از منابع مردم در اجرای طرح ۵.۵ میلیارد دلاری جهت نگهداشت میزان تولید است.

زنگنه ادامه داد: این طرح به شورای اقتصاد رفته و اگر تصویب شود اقدام خوبی جهت زیاد کردن تولید نفت هست. به طور کلی طبق برنامه باید ۱۳۰ میلیارد جهت بخش بالادستی نفت جذب می شد که مقدار کمی محقق شده است و تلاش می شود این سرمایه با استفاده از منابع خارجی، صندوق توسعه و بازار سرمایه داخل و خارج جذب شود که در این راستا تمرکز روی قرارداد با شرکت های خارجی بسیار بالاست.

آخرین میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران

وی در ادامه در مورد آخرین میزان صادرات نفت خام و میعانات گازی کشور عزیزمان ایران گفت: صادرات نفت خام و میعانات گازی به روزانه دو میلیون و ۵۵۰ هزار بشکه رسیده هست. ظرفیت تولید کشور عزیزمان ایران کمتر از چهار میلیون بشکه در روز و هدفگذاری ۴.۵ میلیون بشکه تا آخر برنامه هست. البته مذاکرات ادامه دارد و اگر به نتیجه برسد میزان تولید نفت زیاد کردن خواهد یافت.

پول نفت کشور عزیزمان ایران بلوکه نمی شود

زنگنه با اشاره به اوضاع صادرات گاز به عراق و ترکیه نیز گفت: میزان صادرات گاز به عراق به ۱۳ میلیون متر مکعب رسیده و میزان صادرات به ترکیه ۳۰ میلیون مکتر مکعب است.

وزیر نفت ادامه داد: بدهی ما به ترکیه تمام شده است و به زودی از این کشور پول می گیریم. در حال حاضر هیچ پولی از نفت بلوکه نمی شود. بعضی کشورها مانند کره جنوبی و چین مسئله انتقال بعد از وصول دارند. یعنی مجبور هستیم هزینه ای جهت انتقال پرداخت کنیم. به نظر من روابط بانکی ما هنوز دچار تحریم است.

قیمت بیش از ۶۰ دلاری جهت نفت به ضرر اوپک است

وی با اشاره به زیاد کردن بهای نفت در بازارهای جهانی گفت: اوپک به قیمت بالای ۶۰ دلار علاقه ای ندارد لیکن هر چه قیمت بالاتر برود نفت های گران مانند شیل و اویل زیاد می شود و قیمت افت می کند و اوپک مجددا سهم خود را از دست می دهد. قیمت ۶۰ دلار قیمت خوبی است.

شواهد نشان نمی دهد توتال قصد کناره گیری از توسعه فاز ۱۱ را دارد

زنگنه در ادامه با اشاره به امضای قرارداد با توتال جهت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: توتال قراردادی را رها نکرده هست. از ابتدا هم اعلام کردیم اگر این شرکت ظرف یک تا یک سال و نیم ۵۰۰ میلیون دلار هزینه نکند قرارداد را لغو خواهیم کرد. شواهد نشان نمی دهد که توتال قصد کناره گیری دارد.

وزیر نفت ادامه داد: مناقصه ها برگزار شده است و تا ۲۰ روز آینده اعلام می شود.

گم شدن ۷ میلیون بشکه نفت صحت ندارد

وی با اشاره به گزارش دیوان محاسبات نیز گفت: در گزارش دیوان محاسبات بین تولید و عرضه ۷ میلیون بشکه مغایرت اعلام شده است و گفته اند معلوم نیست چه شده است است.

زنگنه ادامه داد: هنگامی که نفت خام صادر می شود تا سنت آخر به بانک مرکزی انتقال یافته می شود یا به پالایشگاه های داخلی داده می شود. هنگامی که میادین را توسعه می دهیم لوله کشی انجام می شود و باید مقداری نفت داخل این لوله ها باشد. در واقع نفت به لوله تزریق می شود ولی عرضه نمی شود. عدد صادرات مهم است و بقیه نفت در لوله هاست. دستگاه های نظارتی به این عنوان نظارت می کنند.

وزیر نفت ادامه داد: در بخشی دیگر گفته شده است است بخشی از پول صادرات فرآورده باید به حساب صندوق توسعه ملی می رفته. در سال ۹۵ طبق ماده ۱۳ برطرف موانع تولید و با اجازه ای که از معاونت حقوقی ریاست جمهوری گرفتیم قرار شد این پول را به خزانه واریز کنیم. در واقع این عنوان یک اختلاف نظر است.

وی با بیان اینکه گفته شد بخشی از پول گاز واریز نشده هست، اظهار کرد: واریز نشدن پول گاز به این علت بود که صرف بازپرداخت بدهی به ترکیه شد.

زنگنه با تاکید بر اینکه روال قانونی در حال طی شدن هست، تصریح کرد: موضوعی که بد و ناراحت کننده است این است که به مردم این طور القا می کنند که منابعی که باید صرف هزینه های عمومی می شده، نشده است.

وزیر نفت تاکید کرد: دیوان محاسبات کشور قبل از ارائه گزارش در مورد تفریغ بودجه سال ۹۵ هیچ گفت وگویی با من و مدیران وزارت نفت نداشته هست. تقاضای من از مجلس و کمیسیون انرژی و کمیسیون برنامه و بودجه و حتی مدیر مجلس این است که به این عنوان ورود کنند.

وی با اشاره به هدفمندی یارانه ها اظهار کرد: در مورد هدفمندی یارانه ها صحبت هایی می شود و از ۷۷ هزار میلیارد تومان نام می برند. این عدد ۷۷ هزار میلیارد تومان از کجا آمده است؟ براساس گزارش کمیسیون تلفیق مجلس هنگامی که در سال ۹۷ کل فروش فرآورده های نفتی ۴۰ هزار میلیارد تومان می شود این رقم ۷۷ هزار میلیارد تومان از کجا آمده است؟

زنگنه ادامه داد: عده ای فکر می کنند پول ها را بردند، خوردند و رفت پی کارش. چه کسی برد؟

وزیر نفت در ادامه با اشاره به اختلاسی که در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت رخ داده، گفت: معنی حقوقی اختلاس با دزدی تفاوت می کند. برداشت از حساب ها در مدیریت اکتشاف شرکت ملی نفت از سال ۸۸ شروع شده است بوده هست. مدیر حسابداری مدیریت اکتشاف متوجه می شود و آن فرد هم فراری می شود. در حال حاضر نیز قوه قضاییه پیگیر این عنوان است.

وی افزود: به نظرم این فرد شایعه می کند که در کانادا هست. من اعتقاد دارم در کانادا نیست و همین دور و بر است.

زنگنه با تاکید بر اینکه برداشت از پول خزانه شرکت بسیار عجیب هست، تصریح کرد: همه مراجع نظارتی از بازرس قانونی شرکت تا شرکت بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات و غیره نتوانستند کشف کنند و این عنوان نشان می دهد ضعفی در سیستم داریم. البته فرد ظاهرالصلاح بوده هست. مقدار زیادی هم پول به بهانه اینکه در زندگی دچار مسئله مالی است از همکارهای خود قرض کرده هست. قوه قضاییه در حال بازجویی از عده ای هست. این مورد فساد عجیبی است ولی زیاد دلواپس فسادهای دیگر هستم که نمی توان آن را کشف کرد.

وزارت نفت ابزار شناسایی مدیران دوتابعیتی را ندارد

وزیر نفت با بیان اینکه وزارت نفت ابزاری جهت شناسایی مدیران دو تابعیتی ندارد، گفت: اگر دستگاه های امنیتی اعلام کنند ما آنها را برکنار می کنیم. طبق قانون اساسی فرد دوتابعیتی کارمند هم نمی تواند باشد چه برسد به مدیر دولتی. استعلام در مورد سابقه مدیران باید از سوی وزارت اطلاعات صورت بگیرد.

وی با تاکید بر اینکه دیوان محاسبات باید بین زبان فنی با زبان عمومی تفاوت قائل شود تا باعث تشویش اذهان عمومی نشود، گفت: پاکستان جهت دریافت گاز از کشور عزیزمان ایران هیچ اقدامی نکرده و کشور عزیزمان ایران نیز هیچ اقدام حقوقی انجام نداده ولی مذاکرات و مکاتبات کافی انجام شده است است.

زنگنه با اشاره به بدهی متهم نفتی نیز اظهار کرد: یک تبعه تاجیکستانی مدعی است که می تواند بدهی متهم نفتی را پرداخت کند. در این زمینه مذاکراتی را هم با قوه قضاییه داشته است ولی هیچ پولی تاکنون دست ما را نگرفته است.

واژه های کلیدی: ایران | میلیون | تولید گاز | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs